Личен блог на Ясен Жеков – дизайн, фотография, ежедневие…
Помня, преди трийсетина години, малката работилница на Славейков, където ме заведе майка за първите ми занимания по авиомоделизъм. Помня, че бях зарибен моментално. Помня специфичната миризма на лепила, инструменти и дърво. След това се оказа, че дядото на Асен е превърнал ателието на тавана в работилница, където правеше корабчета, самолетчета и къщички… Прекарвахме безбройни часове там, сред стърготини и прах. И бяхме щастливи. Както бяхме щастливи и в двореца на пионерите, с неговите тъмни коридори и пак познатата миризма на работилница…
Като при всяко дете – и тази страст някак се преля в други занимания – спорт, игри с тайфата, музика, компютри… През годините се връщах от време на време към моделизма, но никога с нещо завършено.
Това ще бъде серия от постове, където ще пускам по някоя снимка от процеса. Да видим до къде ще го докарам…
Започнах с модел на катер – влекач. Формата на корпуса е по-лесна, няма много извивки. Което, разбира се, не попречи да омажа всичко още в началото. Мислех да изхвърля корпуса и да започна наново. Накрая реших, че така и така се уча – по-добре да продължа и да видя какво ще излезе от цялата работа – колкото и грешна да е тя. Затова снимките започват “от нищото”.
01. Корпусът е обшит. Летвичките са от ребро до ребро, а не цели от носа до кърмата. Със скелет от балса и без истински стапел, всичко започваше да се криви при дълги стрингери и обшивка.
02. Корпус.
03. Реших, че мога да си направя живота още по-лесен, като престана да ползвам и следвам каквито и да е планове, а просто си измислям какво ще има и какво не.
04. Крив корпус и много летвички за обшивка = мноооого шкурене. Лепилото Капчица ползвам като кит – капка лепило в дупчицата и шкурене отгоре.
05. Започвам рубката. Имах идеи да направя и интериор, затова вратите трябваше да се отварят. След дълго мъдруване как се правят мънички, мънички панти – реших да ползвам трик от авиомоделистите с депронови самолети. Пантата е парче рентгенов филм, сгънато на две.
06. И всъщност трика работи. Малко по малко се опитвам и да правя дребни детайли. Мисля и кое в какъв цвят трябва да е боядисано преди да се залепи за модела. Това всъщност ми е големия проблем – нямам търпение. Искам като направя част – веднага да я залепя и да я видя готова. Решавам да имам едно правило, което да спазвам през цялото време – всички рамки се правят с 45 градуса mitered joints (на български било герунг сглобка, ще си го оставя тук да не го забравя…).
07. Първи проби на боя. Определено НЕ мога да боядисвам със спрей.
08. Тук някъде изоставам идеята за интериор. Илюминаторите получават черни стъкла. Всички прозорци ще са черни…
09. Само като помисля колко решетки, капаци и капачета имам да правя…
10. Намерих на улицата тази висулка. Може би ще кръстя корабчето “Окти” и ще я сложа на носа…
Най-много ми куца търпението. Искам всичко да стане веднага. Не ми се занимава с дреболии…. И затова продължавам да човъркам. Някои неща ще станат добре, някои неща ще станат отвратителни. Но това, че правиш нещо с ръцете си от нищото, дава уникално задоволство.
Това е моя личен блог, в който пиша нещата, които ме интересуват или просто искам да споделя. Има теми за дизайн, фотография, ежедневие, пътеписи и настроения - всичко, което ми дойде на акъла.
Текущата тема на блога е дело на Design Disease, за което им благодаря - ние дизайнерите трудно правим дизайн за самите себе си :)
Корабомоделизъм – влекач част 02 - The Last Folder
August 28th, 2015 at 11:06
[…] Във втората част на този корабомоделен дневник, показвам прогреса на предната част на капитанската рубка. Първата част може да видите тук: http://thelastfolder.com/weblog/?p=1846 […]
Корабомоделизъм – влекач част 03 - The Last Folder
October 27th, 2015 at 15:13
[…] първа част – клик тук, втора част – клик […]
Корабомоделизъм – влекач част 04 - The Last Folder
October 28th, 2015 at 13:37
[…] първа част – клик тук, втора част – клик тук, трета част – клик […]
Корабомоделизъм – влекач част 05 - The Last Folder
February 5th, 2016 at 15:39
[…] първа част – клик тук, втора част – клик тук, трета част – клик тук, […]